Ultimate magazine theme for WordPress.

भारतमा पहिलो पटक महि;लालाई मृ#त्युदण्ड दिने तयारी, यस्तो छ यी महि;लाको कसुर

132

भारतमा पहिलो पटक महि;लालाई मृ#त्युदण्ड दिने तयारी, यस्तो छ यी महि;लाको कसुर

नयाँ दिल्ली । भारतको उत्तर प्रदेश राज्यस्थित मथुरा जेलमा फाँ,सी घर मर्मत गर्न थालिएको छ । स्रोतका अनुसार मृ#त्युदण्डको सजाय पाएकी एक महिलालाई उक्त जेलमा फाँ,सी दिने तयारी भएको हो । यद्यपि जेल प्रशासनले भने ती महिलालाई मृ#त्युदण्ड दिन लागिएको हो भनेर प्रस्ट रुपमा भनिसकेको छैन । तर मथुरा जेलमा महिलालाई फाँ;सी दिने व्यवस्था छ ।

शबनम नाम गरेकी एक महिलाले मृ#त्युदण्डको सजाय पाएकी छन् । राष्ट्रपतिले शबनमको क्षमा याचनालाई अस्वीकार गरेका कारण उनलाई अदालतको आदेश अनुसार मृ#त्युदण्ड दिने बाटो खुलेको छ । त्यसैले मथुरा जेलमा फाँ;सी घर मर्मत भएको विषयलाई शबनमसँगै जोडेर हेर्न थालिएको हो ।

जेल स्रोतका अनुसार अमरोहा निवासी शबनमले आफ्नो प्रेमी सलीमसँग मिलेर १५ अप्रिल २००८ मा आफ्नै आमा, बुवासहित परिवारका ७ जनाको निर्म”मतापूर्वक ह*त्या गरेका थिए । भारतीय सञ्चारमाध्यमका अनुसार शबनमले अंग्रेजी र भूगोल विषयमा एमए अध्ययन गरेकी छन् । तर उनका प्रेमी सलीमले पाँच कक्षासम्म मात्र अध्ययन गरेका छन् ।

उनीहरुबीचको सम्बन्धलाई परिवारले अस्वीकार गरेपछि दुवै मिलेर शबनमको परिवारकै ह#त्या गर्ने यो-जना बनाइएको थियो । उक्त योजनाअनुसार पहिला परिवारका सबै सदस्यलाई बेहो:सीको औषधि खुवाइएको थियो । बेहो:स भएको मौका छोपी सबैलाई बञ्चरो प्रहार गरी ह;त्या गरिएको बताइन्छ ।

मथुरा जेलमा एक सय ५० वर्ष अघि नै फाँ;सी घर बनाइएको थियो । यो जेलमा महिलालाई फाँ;सी दिने व्यवस्था रहे पनि भारत स्वतन्त्र भए यता यो जेलमा महिलालाई फाँ;सी दिइएको छैन । हालै जेल प्रशासनले कसुरदारलाई फाँ;सीमा झुण्ड्याउने जल्लादलाई दुई पटक फाँ;सी घरको निरीक्षण गराएको बताइन्छ । उनकै सुझावका आधारमा फाँ;सी घरको मर्मत र फाँ;सीमा प्रयोग हुने डोरीसमेत जेल प्रशासनले मगाएको भारतीय मिडियाले जनाएका छन् ।